Regulamin biura Stowarzyszenia Rozwoju Gmin CENTRUM
Rozdział I: Postanowienia ogólne.
§ 1
- Regulamin Biura Stowarzyszenia Rozwoju Gmin „CENTRUM” zwany dalej Regulaminem określa zasady funkcjonowania Biura Stowarzyszenia Rozwoju Gmin „CENTRUM” zwanego dalej Biurem.
- Regulaminem ustala organizację i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy i pracowników.
§ 2
- Ilekroć w Regulaminie jest mowa o pracodawcy, należy przez to rozumieć Stowarzyszenie Rozwoju Gmin „CENTRUM” reprezentowane przez Prezesa Zarządu.
- Ilekroć w Regulaminie jest mowa o pracowniku, należy przez to rozumieć osobę świadczącą pracę na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub wolontariatu.
Rozdział II. Organizacja Biura.
§ 3
- Siedzibą Biura są pomieszczenia biurowe w Kutnie ul. Wojska Polskiego 10a.
- Prezes Zarządu Stowarzyszenia jest zwierzchnikiem wszystkich pracowników Biura i określa zakresy ich obowiązków i kompetencji.
- W Biurze tworzy się stanowisko Kierownika Biura który kieruje merytoryczną realizacją projektów realizowanych przez Stowarzyszenie.
- Kierownik Biura w zakresie ustalonym przez Prezesa Zarządu zapewnia sprawne funkcjonowanie Biura.
- W Biurze przewidziano stanowiska:
- Prezesa Zarządu
- Kierownika Biura
- Głównej Księgowej Stowarzyszenia
- Radcy Prawnego
- Koordynatora ds. wdrażania LSR
- Specjalistę ds. obsługi finansowej
- Koordynatora ds. obsługi projektów grantowych
- Szczegółowe zadania wykonywane przez poszczególne stanowiska są określone w zakresach obowiązków poszczególnych pracowników oraz w opisie stanowisk Biura Stowarzyszenia stanowiącym załącznik Nr 1 do niniejszego Regulaminu
- Stanowiska: Kierownika Biura, Głównej Księgowej Stowarzyszenia, Radcy Prawnego są stanowiskami samodzielnymi i podlegają bezpośrednio Prezesowi Zarządu.
- Kierownikowi Biura podlegają służbowo:
- Koordynator ds. wdrażania LSR
- Specjalista ds. obsługi finansowej
- Koordynatora ds. obsługi projektów grantowych
oraz inni pracownicy Biura w zakresie swoich działań dotyczących merytorycznej realizacji projektów. W przypadku wykonywania prac zleconych związanych z realizowanymi Projektami nadzór nad jakością, terminowością i zakresem zleconych prac wykonuje również Kierownik Biura.
- Do wspólnych zadań Kierownika Biura i Głównej Księgowego należą:
- Współdziałanie z właściwymi organami administracji ogólnej i samorządowej oraz partnerami.
- Zapewnienie właściwej i terminowej realizacji zleconych zadań.
- Przygotowanie okresowych: ocen, analiz, informacji i sprawozdań.
- Obsługa prawna Biura może być realizowana przez osoby fizyczne lub prawne na podstawie odrębnych umów zawartych przez Zarząd, w których zawarty jest wzajemny zakres obowiązków i uprawnień oraz czynności.
- Zakres obowiązków Głównego Księgowego Stowarzyszenia określają stosowne przepisy prawa dotyczące finansów stowarzyszeń.
Rozdział III. Podstawowe obowiązki pracodawcy i pracownika
§ 4
- Pracodawca ma w szczególności w obowiązku:
- zaznajomić pracowników podejmujących pracę z:
a) zakresem obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonym stanowisku pracy oraz podstawowymi uprawnieniami pracowniczymi.
b) przepisami bhp oraz przeciwpożarowymi
c) przepisami dotyczącymi tajemnicy służbowej
- zaznajomić pracowników podejmujących pracę z:
- organizować pracę w sposób zapewniający pełne wykorzystanie czasu pracy,
- zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić szkolenia na ten temat,
- terminowo i prawidłowo wypłacać wynagrodzenie,
- dostarczać pracownikom środki czystości,
- prowadzić dokumentację pracowniczą i akta osobowe pracowników,
- przyjąć i stosować obiektywne i sprawiedliwe kryteria oceny pracowników,
- umożliwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych,
- pracodawca zapoznaje pracownika z treścią regulaminu biura przed rozpoczęciem przez niego pracy oraz każdorazowo na życzenie pracownika.
§ 5
- Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie.
- Pracownik jest obowiązany stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, a nie są sprzeczne z przepisami pracy lub umową o pracę.
- Pracownik ma w szczególności obowiązek:
- przestrzegać ustalonego w zakładzie pracy czasu pracy,
- przestrzegać ustalonego w zakładzie porządku i regulaminu pracy,
- przestrzegać przepisów i zasad BHP i przeciwpożarowych,
- przestrzegać w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego i okazywać koleżeński stosunek współpracownikom,
- dbać o dobro zakłady pracy, chronić jego mienie i użytkować zgodnie z przeznaczeniem,
- zachowywać porządek na swoim stanowisku pracy,
- zachować porządek i czystość we wszystkich pomieszczeniach,
- zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkody, a w szczególności: przechowywać dokumenty, narzędzia i materiały w miejscu do tego przeznaczonym, po zakończeniu pracy odpowiednio zabezpieczyć dokumenty, narzędzia i materiały.
- Pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy, a zwłaszcza: prowadzić działalności gospodarczej konkurencyjnej wobec pracodawcy, świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiot prowadzącego działalność konkurencyjną.
Rozdział IV. Uprawnienia pracownika i pracodawcy.
§ 6
Pracownik ma następujące prawa:
- do zatrudniania na stanowisku pracy zgodnie z rodzajem pracy wynikającym z treści zawartej umowy o pracę i zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami,
- do wynagrodzenia za pracę (nie dotyczy wolontariuszy),
- do wypoczynku w dniach wolnych od pracy oraz korzystanie z urlopów wypoczynkowych i innych przerw,
- do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy,
- do równych praw z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków, szczególnie do równouprawnienia, czyli równego taktowania kobiet i mężczyzn w zakresie pracy,
- do tworzenia organizacji pracowników i przystępowania do niej, które to organizacje (związki zawodowe) mają prawo do reprezentowania i obrony praw oraz interesów pracowników.
§ 7
Pracodawca ma następujące prawa:
- do korzystania z wyników pracy wykonywanej przez pracowników.
- w ramach uprawnień kierowniczych wobec pracowników do wydawania pracownikom wiążących poleceń służbowych i zarządzeń dotyczących pracy, które nie powinny być sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę oraz prawo do ustalania zakresu obowiązków, zadań i czynności pracowników oraz ich egzekwowania.
Rozdział V: Czas pracy
§ 8
- Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje do dyspozycji pracodawcy w jego siedzibie lub w innym miejscu przeznaczonym do wykonywania pracy.
- czas pracy wynosi przeciętnie 40 godzin na tydzień w okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 3 miesiące
- czas pracy pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy ustalają strony, tj. pracodawca i pracownik, w indywidualnych umowach o pracę
§ 9
- Rozpoczęcie pracy następuje o godzinie 7.00, a zakończenie pracy o godzinie 15.00.
- W zamian za pracę w niedziele, święta i dodatkowe dni wolne od pracy udziela się pracownikowi innego dnia wolnego, najlepiej w następnym tygodniu. Na wniosek pracownika dzień wolny od pracy może być udzielony w terminie późniejszym, jednakże w czasie na przekraczającym trzymiesięcznego okresu rozliczeniowego.
§ 10
Głównemu Księgowemu i Kierownikowi Biura w razie wykonywania pracy na polecenie pracodawcy w godzinach nadliczbowych i przypadających w niedziele i święta lub w dodatkowym dniu wolnym od pracy przysługuje inny dzień wolny od pracy.
§ 11
- Czas pracy pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy i w ramach wolontariatu ustalają indywidualne umowy o pracę.
- Godziny rozpoczęcia pracy i jej zakończenia pracownikom określonym w ust. 1 ustala się indywidualnie.
§ 12
W szczególnie uzasadnionych przypadkach pracodawca może ustalić dla poszczególnych pracowników, indywidualny rozkład czasu pracy.
§ 13
Za pracę w niedziele i święta uważa się pracę wykonywaną od godziny 6.00 w niedzielę lub święto do godziny 6.00 dnia następnego.
§ 14
Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta oraz dni określone odrębnymi przepisami,
§ 15
Każdy pracownik powinien stawić się do pracy w takim czasie, by w godzinach rozpoczęcia pracy znajdował się na stanowisku pracy.
§ 16
Przebywanie pracowników na terenie zakładu pracy poza godzinami pracy może mieć miejsce tylko w uzasadnionych przypadkach, po uzyskaniu zgody bezpośredniego przełożonego.
Rozdział VI : Obecność w pracy i miejsce pracy
§ 17
Przyjście do pracy pracownicy potwierdzają podpisem na liście obecności, z wyłączeniem osób zatrudnionych z zadaniowym trybie czasie pracy.
§ 18
Każdorazowe, uzasadnione wyjście pracownika z zakładu pracy w czasie ustalonych godzin pracy może nastąpić wyłącznie za zgodą bezpośredniego przełożonego.
§ 19
Czas pracy pracownika wykonującego czynności służbowe w innej miejscowości niż ustalona w umowie o pracę rozliczana jest na podstawie polecenia wyjazdu służbowego tzw. delegacji.
§ 20
- Pomieszczenia pracy po jej zakończeniu winny być należycie zabezpieczone, a za klucze powierzone pracownikowi, pracownik odpowiada osobiście.
- Każdy pracownik odpowiada za zabezpieczenie swojego miejsca pracy, szaf, szafek, biurka itp.
- Przed zamknięciem pomieszczenia każdy pracownik zobowiązany jest sprawdzić czy opuszczone pomieszczenia odpowiadają przepisom przeciwpożarowym.
§ 21
Na terenie zakładu obowiązuje całkowity zakaz palenia tytoniu.
Rozdział VII : Kary porządkowe i nagrody.
§ 22
- Pracownikom wzorowo wypełniającym swoje obowiązki, przejawiającym inicjatywę w pracy, podnoszącym kwalifikacje i jakość pracy mogą być przyznawane wyróżnienia oraz nagrody pieniężne.
- Za naruszenie obowiązków pracowniczych uważa się:
- nieprzestrzeganie przepisów bhp i przeciwpożarowych,
- opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia,
- zakłócanie spokoju i porządku w miejscu pracy,
- wykonywanie na terenie pracy prac nie związanych z zadaniami zakładu,
- złe lub niedbałe wykonywanie pracy, uszkodzenie narzędzi, materiałów i urządzeń,
- niewłaściwy stosunek do przełożonych, pracowników, podwładnych i klientów,
- stawianie się do pracy po spożyciu alkoholu, narkotyków, spożywanie alkoholu, narkotyków na terenie zakładu pracy oraz ich wnoszenie na teren zakłady pracy.
- Za naruszenie obowiązków pracowniczych i nieprzestrzeganie regulaminu pracy pracodawca może stosować:
- karę upomnienia,
- karę nagany,
- karę pieniężną.
§ 23
- Kary nie można stosować po upływie 2 tygodni od dnia, gdy przełożony dowiedział się o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od chwili, gdy pracownik dopuścił się tego naruszenia.
- Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika.
§ 24
- Karę stosuje Prezes i zawiadamia o tym pracownika na piśmie, informując o możliwości wniesienia sprzeciwu. Odpis pisma składa się w aktach osobowych pracownika.
- W ciągu 7 dni od zawiadomienia o ukaraniu pracownik może wnieść sprzeciw. O odrzuceniu czy uwzględnieniu sprzeciwu decyduje Prezes. Jeżeli sprzeciw nie został odrzucony w ciągu 14 dni od daty wniesienia oznacza to, że został uwzględniony.
- Po roku nienagannej pracy karę uważa się za niebyłą, a odpis zawiadomienia o ukaraniu usuwa się z akt osobowych pracownika.
- Mając na uwadze osiągnięcia w pracy i nienaganne zachowanie pracownika po ukarania Prezes może uznać karę za niebyłą przed upływem roku.
Rozdział VIII : Wypłata wynagrodzenia.
§ 25
- Wypłata wynagrodzenia miesięcznego i zasiłków płatnych ze środków ZUS jest dokonywana z dołu dnia 28 każdego miesiąca dla wszystkich pracowników. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wypada w dniu wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzednim.
- Wynagrodzenia i inne świadczenia wypłaca się poprzez dokonanie przelewu na konto osobiste pracownika za jego zgodą wyrażoną na piśmie, w sposób dający możliwość ich podjęcia z konta w terminie określonym w ust. 1, lub w kasie Biura.
Rozdział IX : Bezpieczeństwo i higiena pracy.
§ 26
- Pracodawca zapewnia pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Pracodawca przeszkala każdego przyjmowanego pracownika w zakresie ogólnych zasad bhp i przeciwpożarowych na stanowisku, na którym pracownik został zatrudniony.
- Przeszkolony pracownik składa pisemna oświadczenie w tej sprawie, które dołącza się do akt osobowych.
§ 27
- Przed dopuszczeniem do pracy pracownik kierowany jest przez pracodawcę na wstępne badanie lekarskie.
- W czasie zatrudnienia pracownik podlega badaniom okresowym i kontrolnym.
- Badania są prowadzone na koszt pracodawcy.
§ 28
- W przypadku gdy pracownik zauważy usterki maszyn, urządzeń, narzędzi itp. ma obowiązek niezwłocznie zawiadomić o tym przełożonego.
- W przypadku gdy pracownik uległ wypadkowi na terenie zakładu pracy, a jego stan zdrowia na to pozwala, winien niezwłocznie powiadomić o tym przełożonego.
- Każdy pracownik, który zauważył wypadek winien niezwłocznie zawiadomić o tym pracodawcę.
Rozdział X: Urlopy wypoczynkowe.
§ 29
- Pracownik ma prawo do corocznego, płatnego, nieprzerwanego urlopu wypoczynkowego. Wymiar i zasady przyznawania urlopów wypoczynkowych określa Kodeks Pracy.
- Do urlopu nie wlicza się dodatkowych dni wolnych od pracy.
- Pracownik nie może zrzec się urlopu.
- Na wniosek pracownika urlop wypoczynkowy może być udzielony w częściach. Przynajmniej jedna część urlopu powinna obejmować nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Rozdział: XI Postanowienia końcowe.
§ 30
W sprawach nie uregulowanych niniejszym Regulaminem obowiązują przepisy Kodeksu Pracy, aktów wykonawczych do KP.
Pobierz Regulamin Biura (382 kB) | format: PDF